Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozsvítí se politikům dřív, než všechno zhasne?

30. 06. 2014 15:59:57
Kromě chronických neplatičů jsme si už tak nějak všichni zvykli, že jsou elektřina, teplo a voda nedílnou součástí našich životů a domácností. Bereme jako samozřejmost, že si po příchodu domů rozsvítíme, umyjeme ruce pod vodovodem, pustíme televizi a v zimě topení. Stačí jen platit složenky. Měli bychom ale mít na paměti, že nemusí jít o takovou samozřejmost, jak to dnes vypadá. Zejména, pokud se neprobudí naši milí politici. V oblasti energetiky se totiž dějí věci, které rozhodně nesměřují k naší energetické bezpečnosti do příštích desetiletí. Zůstat v klidu by tak mohlo znamenat, že nám za pár let bude hrozit návrat k petrolejce a shánění dřeva na ohniště, u kterého se ohřejeme a uvaříme večeři.Doufám, že nebudu obviněna z šíření poplašné zprávy, ale počítejte spolu se mnou. V současné době nám k výrobě elektřiny slouží několik zdrojů a jejich situace vypadá zhruba následovně. V oblasti zemního plynu jsme výrazně závislí na Rusku. Politická situace na východě Evropy je však nyní natolik nestabilní, že se klidně může stát, že Putin dříve nebo později utáhne kohouty. Třeba v reakci na nějaké sankce Evropské unie. Zásoby nám údajně vystačí zhruba na půl roku.
Dále využíváme energii z jádra. Jakkoli se od tohoto zdroje například Německo odklání a Rakousko nás kritizuje, tak pro nás je to nepochybně do budoucna jedna z významných součástí energetického mixu. Jenže dostavba dalších dvou bloků Temelína se odložila na neurčito a je otázkou, kdy a zda vůbec bude znovu na stole.
Potom jsou zde moderní obnovitelné zdroje. Zavázali jsme se, že právě z vody, větru a slunce budeme do budoucna vyrábět nikoliv bezvýznamné procento elektřiny. Ale určitě nikdo nedokázal přehlédnout, jaká zvěrstva se zde v této oblasti dějí. Solární tunel už nás všechny stál nechutnou sumu peněz, které skončily v „těch správných“ kapsách. Větrné elektrárny tvoří jen zlomek potřebného výkonu a pro vodní elektrárny zde zkrátka nemáme příliš vhodné podmínky.
V Americe je v poslední době hojně využíván břidlicový plyn, ale jeho těžba byla zatím v České republice odmítnuta. Zbývá nám tedy ještě naše velmi tradiční surovina, kterou je uhlí. Jenže i v této oblasti politici jakoby nevědí kudy kam. Pod tlakem ekologických organizací, můžeme jen spekulovat, na kolik jsou motivováni zastánci například fotovoltaické energie, zde stále platí územní limity těžby. O jejich případném prolomení se zatím pouze potichu šušká. Navíc jsou těžební společnosti permanentním terčem kritiky kvůli údajnému poškozování životního prostředí a musejí vynakládat obrovské finanční prostředky na různá ekologická opatření. Nově navíc ministr financí Babiš přišel s návrhem, aby se skokově zvýšily nejen poplatky z území, na kterém se uhlí dobývá, ale i ze samotného vytěženého uhlí, což je politika, která by rozhodně neznamenala podporu tohoto tradičního nerostu.
Takže co tedy? Troufám si tvrdit, že kromě nějakých ekofanatiků a podivínských poustevníků, se v České republice nenajde nikdo, kdo by si přál blackouty nebo dokonce trvalé omezení využívání elektrické energie. V současném světě to navíc ani nejde a znamenalo by to naprosté zhroucení infrastruktury, veškerých služeb a celého systému. Proto je nejvyšší čas se probudit. Měla by být rychle aktualizována státní energetická koncepce. Podle mého skromného názoru by jejím hlavním principem měla být naše energetická bezpečnost. Té můžeme dosáhnout nejlépe snížením závislosti na Rusku a využíváním našich tradičních zdrojů, tedy v první řadě uhlí. Uvědomuju si všechny dopady na životní prostředí, ale podle mého názoru jsou dopady případné těžby, třeba i za současné limity, rozhodně menší, než rizika, kterým bychom museli v příštích letech čelit. Ať stát určí jasná pravidla, třeba i přitvrdí podmínky a ekologické normy, které budou muset být splněny, včetně rekultivací území apod. Ale měl by zvítězit zdravý rozum. Času na rozhodování totiž mnoho nemáme, stejně jako peněz na rozhazování. Za to uhlí máme, stačí jen politické rozhodnutí.

Autor: Iva Rambousková | pondělí 30.6.2014 15:59 | karma článku: 14.51 | přečteno: 759x


Další články blogera

Iva Rambousková

Zoufalství naší malé země

Je léto, jezdíme na dovolené a poznáváme cizokrajné země. Většinou s povděkem kvitujeme, že doma je plno věcí lepších, většinou levnějších a především dostupnějších.

24.7.2018 v 13:51 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 949 | Diskuse

Iva Rambousková

Nebezpečí aktivismu je větší, než se zdá

„Mé přesvědčení je správné a proto můžu porušovat zákony“. To je přístup společný nejrůznějším aktivistům. Je přitom nápadně podobný mentalitě sociálně nepřizpůsobivých společenských skupin.

13.7.2018 v 10:48 | Karma článku: 40.24 | Přečteno: 1766 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Když se hloupost nazývá zkušeností

Není to tak dlouho co nás vládnoucí levice oblažila dalším ze svých projektů řady: Převýchovou občanů k ideální společnosti, a to konkrétně "pamlskovou vyhláškou". Pod heslem: Však my vám to do těch palic natlučem, byla spuštěna.

20.8.2018 v 8:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Miloslav Havelka

Nevidím důvod, proč platit neziskovky, aby mi mohly říkat, že jsem pitomec!

Bohužel – označení NEZISKOVKA je trochu zavádějící. Neprávem se tak hází do jednoho pytle ti, kteří jsou opravdu společnosti prospěšní, s jinými, o jejichž zájmech se to až tak říct nedá.

20.8.2018 v 7:55 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 230 |

Jan Dvořák

Co ve zprávě o setkání Merkel s Putinem nebylo: námluvy

Rozsah toho, co se veřejnost dozví o důvěrných jednáních státníků je odvislé od jejich ochoty „pustit“ informace ven. K tomu pak slouží společná komuniké, brífinky, prohlášení či bobřík mlčení.

20.8.2018 v 7:44 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 126 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Big byzněs

Stačí si představit draze oblečeného, zarudlého, potetovaného, ruského podnikatele/zbohatlíka/mafiána se špičatýma botama, který neovládaje angličtinu jen tak posedává a popíjí, zatímco jeho vzdělanější pohůnci dojednávají obchod.

20.8.2018 v 7:00 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 118 | Diskuse

Ladislav Kováčik

Demokracia mimovládna

Slovenský politik a štátnik (áno, myslím si, že ho môžem takto nazvať) Robert Fico si len nedávno začal sypať popol na hlavu kvôli svojej dlhodobej podpore jednostranne "prozápadne" orientovaným mimovládkam.

19.8.2018 v 22:04 | Karma článku: 5.75 | Přečteno: 141 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1013
Píšu tedy jsem :-)
Najdete na iDNES.cz